teisipäev, 16. jaanuar 2024

Informaatika didaktika päevik alates september 2023 kuni jaanuar 2024


Sissejuhatus

Kuidas see algas? Kursusel osalejad õpivad mõistma ja selgitama informaatika ainekava koostamise põhimõtteid, rakendama õppetöö kavandamise didaktilisi printsiipe ja tehnikaid tunni- ja ainekava tasandil, analüüsima ja kasutama erinevaid informaatika õpetamise ja õpitulemuste hindamise meetodeid, koostama ja kasutama ainealaseid õppematerjale.

Kas tõesti? 

Digipädevus kui üks kaheksast üldpädevusest RÕK 2014

Didaktika 

  • Eesmärgid (Miks õpetada?)

  • Sisu (Mida õpetada?)

  • Meetodid (Kuidas õpetada?)


Digipädevus vs informaatika.
Mida rohkem uurida kirjandust ja postitusi spetsialistide poolt, seda segasemaks asi muutub.
(Piret Lehiste HITSA)

Väga kasulik on teada ainekava koostamise põhimõtteid.
Mina isiklikult võtan endale järgimiseks põhimõtted:

Alusta põhi alustalade selgitamisega, raalmõtlemine, dekompositsioon
jne.
Leia vanusele sobilikud teemad ja õpetamise meetodid.
Anna lastele võimalikult kiiresti praktilisi töid ja lase käed külge panna probleemi lahendamiseks
Tutvusta informaatika eetilisi külgi, turvalisuse standardeid, privaatsuse standardeid.
Pane lapsed fantaseerima ja "unistama", st mis ameteid üldse võib tulevikus juurde tulla, mida hetkel veel ei eksisteeri
Uuri õpetajate IKT ja STEM oskusi ja leia vajadusel täiendamise võimalusi.

 

Kas vahel ka lapsed õpetavad õpetajaid?

 Õpetajad ja õpilased nõustuvad, et kõige enam oli olnud tundide sisuks teksti- ja tabelitöötlus ja infootsing ning kõige vähem tarkvaraarendus, kasutajakeskne disain ja prototüüpimine ning tarkvaraanalüüs ja testimine. 

STEM (STEM ehk Science, Technology, Engineering and Math ) oskuste all neli tüüpi oskusi: uurimuslikud oskused, algoritmilise mõtlemise oskused, matemaatilise probleemilahenduse oskused ja IT oskused. STEM (science, technology, engineering, mathematics; loodus- ja täppisteadused


(Õpetajate leht märts 2019)


 

Informaatika põhikoolis ja gümnaasiumis valmistab ette lapsi leidma uusi tuleviku ameteid.

Miks lastele tutvustada tuleviku ameteid?

Tarkvaratiimid IT ettevõttes, annab ettekujutuse digiloovtööst (selle skeemist),  mis peaks olema ühe informaatikatunni teema:

  • Igal meeskonnaliikmel on oma roll: 

    • analüütik küsitleb kasutajaid ja koostab selle põhjal kasutuslood, teeb kavandi

    • disainer kujundab uue tarkvara graafilise kasutajaliidese

    • projektijuht juhib, jälgib ja planeerib meeskonna tööd

    • arendajad programmeerivad tarkvara lähtekoodi

  • Meeskond koostab algul lihtsa mudeli või prototüübi loodava rakenduse kohta, kogub kasutajatelt sellele tagasisidet

  • Individuaalsete tööülesannete täitmine vaheldub intensiivsemate  sprintidega, mille puhul tehakse 2-3 päeva ühiselt suurem töö ära

  • Meeskond kasutab koostööks veebipõhist platvormi (nt Jira, Trello) 

             

 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Informaatika didaktika päevik alates september 2023 kuni jaanuar 2024

Sissejuhatus Kuidas see algas?  Kursusel osalejad õpivad mõistma ja selgitama informaatika ainekava koostamise põhimõtteid, rakendama õppetö...